UWAGA! Oglądasz stronę archiwalną.

Aktualna strona Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dostępna jest pod adresem: gov.pl/ncbr
i gov.pl/innowacjeAktualnie brak ogłoszeń.

#PRAKTYKI2021
W 2020 roku ze względu na sytuacje epidemiczną nie realizujemy Programu Letnich Praktyk. Wszystkich zainteresowanych zdobyciem pierwszych doświadczeń zawodowych w Grupie NCBR zapraszamy do bieżącego śledzenia naszej zakładki z ogłoszeniami rekrutacyjnymi gdzie poszukujemy również pracowników na początku swojej kariery zawodowej.

Po szczegóły odnośnie Programu Letnich Praktyk 2021 zapraszamy w lutym 2021.

JAK NASZE PRAKTYKI OCENIAJĄ PRAKTYKANCI?

średnia ocena praktyk: 5,00 (skala szkolna od 1 do 6)

100% praktykantów uważa, że zdania jakie realizują pokrywają się z ofertą praktyk
96% praktykantów dziś też chętnie złożyłoby aplikacje na nasze praktyki
75% praktykantów zauważa, że czas w pracy mija im szybciej niż się tego spodziewali
80% praktykantów zdziwiło to jak bardzo „nie jesteśmy urzędem” i jak bardzo nasi pracownicy są otwarci i chętni do współpracy

Powyższe dane zebrano w ramach feedbacków po I miesięcy praktyk od wszystkich (33) praktykantów Programu Letnich Praktyk 2019.JAK BYŁO POPRZEDNIO? CZYLI PROGRAM PRAKTYK 2018


#PRAKTYKI2018
W 2018 roku obyła się pierwsza tak duża i ustrukturyzowana edycja programu praktyk w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Rozpoczęliśmy wtedy współpracę z 37 praktykantami (z czego po zakończeniu praktyk współpracę kontynuowało z nami aż 46% osób). Dołożyliśmy wielu starań, by nasza oferta była różnorodna, a czas spędzony z nami przyniósł korzyściami zarówno dla praktykantów, jak i naszej organizacji. Zależało nam, aby wśród możliwości rozwoju, jakie oferowaliśmy każdy miał szansę znaleźć coś dla siebie. Ostatecznie wyłonieni w procesie rekrutacji praktykanci realizowali zadania w 90% naszych działów (od działów obsługujących projekty, przez działy zarządzające programami, aż po działy wsparcia, takie jak dział prawny, IT, HR, PR itd.).

Aby ułatwić wszystkim wdrożenie i pierwsze dni w nowej pracy, praktyki rozpoczęły się 16 lipca 2018 roku wspólnym spotkaniem adaptacyjnym dla wszystkich praktykantów (OPEN DAY 2018). Podczas OPEN DAY praktykanci mieli szansę się poznać, spotkać swoich opiekunów, a także zapoznać się z nasza organizacją. Dla nas takie spotkanie było okazją do poznania oczekiwań i potrzeb praktykantów.


Zastępca Dyrektora Centrum Pani Izabela Żmudka inauguruje
rozpoczęcie Programu Praktyk 2018

praca uczestników open day 2018 podczas warsztatów
Praca uczestników open day 2018 podczas warsztatów


DLACZEGO WARTO? CZYLI RELACJE Z PIERWSZEJ RĘKI


#LUDZIE #ROZWÓJ #RÓŻNORODNOŚĆ
„Na praktyki do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trafiłam przypadkiem, chcąc nauczyć się czegoś nowego. Szybko zostałam wrzucona w wir pracy, jednak dzięki cierpliwości i otwartości zespołu Działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi systematycznie uczyłam się kolejnych rzeczy i poznawałam specyfikę pracy w NCBR. Największą wartością w czasie praktyk okazali się ludzie, którzy oprócz swoich obowiązków zajmowali się także moim wdrażaniem, wykazując się przy tym dużym zaangażowaniem i wyrozumiałością.
Cenna była także duża przestrzeń do rozwoju, stworzona przez przełożonych, tak, żebym mogła poznać niemal każdy z obszarów HR.”

Marta Kosmala – praktykantka w 2017, dziś specjalista w Dziale HR w NCBR+

#NAUKA #ZADANIA #WYZWANIA
„Letnie praktyki w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wiele mnie nauczyły i zaoferowały. Trafiłem na 3-miesięczny staż do Działu Kontroli Projektów do Sekcji Kontroli Projektów Finansowanych z EFS i EFRR, gdzie zajmujemy się kontrolą projektów pod względem finansowym, jak i merytorycznym. Praca ta polega na skontrolowaniu czy projekty, które są przez nas finansowane są dobrze zarządzone, czy beneficjenci dobrze rozliczają wnioski o płatność oraz czy projekty są realizowane zgodnie z harmonogramami i wnioskiem o dofinansowanie.
Jedną z przyjemniejszych czynności w pracy są kontrole w formie wizyt monitoringowych w POWER-ze, podczas których sprawdzamy czy zajęcia lub wsparcie w projekcie odbywa się zgodnie z umową. Mamy wtedy okazję uczestnictwa w zajęciach projektowych oraz widzimy, że przyznane dofinansowanie ma naprawdę sens. Natomiast kontrolę projektów w POIR-ze są ciekawe pod tym względem, że za każdym razem jesteśmy świadkami niepowtarzalnych projektów z każdej dziedziny nauki.
Same czynności kontrolne poza wyjazdem i kontrolą na miejscu polegają również na sporządzeniu Informacji pokontrolnej wraz z listą sprawdzającą. Opisujemy w nich szczegółowo wszystkie sprawdzone dokumenty. Zamieszczamy też informacje na temat uczestników projektów POWER pod względem ich zaangażowania oraz zadowolenia z projektu, jak i zachowania ścieżki rekrutacji, tak aby nikogo nie wykluczono. W ramach projektów POIR przy sporządzeniu informacji pokontrolnej pomaga nam wcześniej wybrany ekspert merytoryczny, specjalizujący się w dziedzinie związanej z projektem. Wtedy my skupiamy się na sprawdzeniu projektu pod względem finansowym, a kwestią merytoryczną zajmuje się ekspert.
Od momentu rozpoczęcia dla mnie pracy w NCBR najpierw w formie stażu, a teraz na stanowisku współpracownika minęło już 8 miesięcy i z ręką na sercu mogę polecić każdemu rozpoczęcie tej niesamowitej przygody, jaką jest świat projektów naukowych, które nie tylko pomagają nam w codziennym życiu, ale też rozwijają gospodarkę naszego Państwa.”

Damian Szematowicz – praktykant w 2018, dziś współpracownik Działu Kontroli Projektów w NCBR