
#PRAKTYKI2021
W 2020 roku ze względu na sytuacje epidemiczną nie realizujemy Programu Letnich Praktyk. Wszystkich zainteresowanych zdobyciem pierwszych doświadczeń zawodowych w Grupie NCBR zapraszamy do bieżącego śledzenia naszej zakładki z ogłoszeniami rekrutacyjnymi gdzie poszukujemy również pracowników na początku swojej kariery zawodowej.
Po szczegóły odnośnie Programu Letnich Praktyk 2021 zapraszamy w lutym 2021.
JAK NASZE PRAKTYKI OCENIAJĄ PRAKTYKANCI?
średnia ocena praktyk: 5,00 (skala szkolna od 1 do 6)
100% praktykantów uważa, że zdania jakie realizują pokrywają się z ofertą praktyk
96% praktykantów dziś też chętnie złożyłoby aplikacje na nasze praktyki
75% praktykantów zauważa, że czas w pracy mija im szybciej niż się tego spodziewali
80% praktykantów zdziwiło to jak bardzo „nie jesteśmy urzędem” i jak bardzo nasi pracownicy są otwarci i chętni do współpracy
Powyższe dane zebrano w ramach feedbacków po I miesięcy praktyk od wszystkich (33) praktykantów Programu Letnich Praktyk 2019.
JAK BYŁO POPRZEDNIO? CZYLI PROGRAM PRAKTYK 2018
#PRAKTYKI2018
W 2018 roku obyła się pierwsza tak duża i ustrukturyzowana edycja programu praktyk w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Rozpoczęliśmy wtedy współpracę z 37 praktykantami (z czego po zakończeniu praktyk współpracę kontynuowało z nami aż 46% osób). Dołożyliśmy wielu starań, by nasza oferta była różnorodna, a czas spędzony z nami przyniósł korzyściami zarówno dla praktykantów, jak i naszej organizacji. Zależało nam, aby wśród możliwości rozwoju, jakie oferowaliśmy każdy miał szansę znaleźć coś dla siebie. Ostatecznie wyłonieni w procesie rekrutacji praktykanci realizowali zadania w 90% naszych działów (od działów obsługujących projekty, przez działy zarządzające programami, aż po działy wsparcia, takie jak dział prawny, IT, HR, PR itd.).
Aby ułatwić wszystkim wdrożenie i pierwsze dni w nowej pracy, praktyki rozpoczęły się 16 lipca 2018 roku wspólnym spotkaniem adaptacyjnym dla wszystkich praktykantów (OPEN DAY 2018). Podczas OPEN DAY praktykanci mieli szansę się poznać, spotkać swoich opiekunów, a także zapoznać się z nasza organizacją. Dla nas takie spotkanie było okazją do poznania oczekiwań i potrzeb praktykantów.
Zastępca Dyrektora Centrum Pani Izabela Żmudka inauguruje
rozpoczęcie Programu Praktyk 2018
Praca uczestników open day 2018 podczas warsztatów
DLACZEGO WARTO? CZYLI RELACJE Z PIERWSZEJ RĘKI
#LUDZIE #ROZWÓJ #RÓŻNORODNOŚĆ
„Na praktyki do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trafiłam przypadkiem, chcąc nauczyć się czegoś nowego. Szybko zostałam wrzucona w wir pracy, jednak dzięki cierpliwości i otwartości zespołu Działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi systematycznie uczyłam się kolejnych rzeczy i poznawałam specyfikę pracy w NCBR. Największą wartością w czasie praktyk okazali się ludzie, którzy oprócz swoich obowiązków zajmowali się także moim wdrażaniem, wykazując się przy tym dużym zaangażowaniem i wyrozumiałością.
Cenna była także duża przestrzeń do rozwoju, stworzona przez przełożonych, tak, żebym mogła poznać niemal każdy z obszarów HR.”
Marta Kosmala – praktykantka w 2017, dziś specjalista w Dziale HR w NCBR+
#NAUKA #ZADANIA #WYZWANIA
„Letnie praktyki w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wiele mnie nauczyły i zaoferowały. Trafiłem na 3-miesięczny staż do Działu Kontroli Projektów do Sekcji Kontroli Projektów Finansowanych z EFS i EFRR, gdzie zajmujemy się kontrolą projektów pod względem finansowym, jak i merytorycznym. Praca ta polega na skontrolowaniu czy projekty, które są przez nas finansowane są dobrze zarządzone, czy beneficjenci dobrze rozliczają wnioski o płatność oraz czy projekty są realizowane zgodnie z harmonogramami i wnioskiem o dofinansowanie.
Jedną z przyjemniejszych czynności w pracy są kontrole w formie wizyt monitoringowych w POWER-ze, podczas których sprawdzamy czy zajęcia lub wsparcie w projekcie odbywa się zgodnie z umową. Mamy wtedy okazję uczestnictwa w zajęciach projektowych oraz widzimy, że przyznane dofinansowanie ma naprawdę sens. Natomiast kontrolę projektów w POIR-ze są ciekawe pod tym względem, że za każdym razem jesteśmy świadkami niepowtarzalnych projektów z każdej dziedziny nauki.
Same czynności kontrolne poza wyjazdem i kontrolą na miejscu polegają również na sporządzeniu Informacji pokontrolnej wraz z listą sprawdzającą. Opisujemy w nich szczegółowo wszystkie sprawdzone dokumenty. Zamieszczamy też informacje na temat uczestników projektów POWER pod względem ich zaangażowania oraz zadowolenia z projektu, jak i zachowania ścieżki rekrutacji, tak aby nikogo nie wykluczono. W ramach projektów POIR przy sporządzeniu informacji pokontrolnej pomaga nam wcześniej wybrany ekspert merytoryczny, specjalizujący się w dziedzinie związanej z projektem. Wtedy my skupiamy się na sprawdzeniu projektu pod względem finansowym, a kwestią merytoryczną zajmuje się ekspert.
Od momentu rozpoczęcia dla mnie pracy w NCBR najpierw w formie stażu, a teraz na stanowisku współpracownika minęło już 8 miesięcy i z ręką na sercu mogę polecić każdemu rozpoczęcie tej niesamowitej przygody, jaką jest świat projektów naukowych, które nie tylko pomagają nam w codziennym życiu, ale też rozwijają gospodarkę naszego Państwa.”
Damian Szematowicz – praktykant w 2018, dziś współpracownik Działu Kontroli Projektów w NCBR